Vastag Tamás a háborús álhírek veszélyeire figyelmeztet
2022. február 25. 11:34
A médiatudatosság nagykövete a Telex által tovább terjesztett kamu videón keresztül mutatja be, hogyan ellenőrizhetjük egy tartalom valóságalapját.
2022. február 25. 11:34
p
14
2
16
Mentés
Az ukrán háborúban is születnek álhírek, ezért – mint mindig a kiélezett helyzetekben, most is – szükségünk van a médiatudatos és kritikus hírfogyasztásra, állítja Vastag Tamás az ojim.hu-n. A médiatudatosság nagykövete azt írja, reggel egy Telex-cikkben megjelent videót küldött az egyik ismerőse, amelyben katonai légi járművek repülnek egy lakóház felett. A kommentelők azonban felhívták a figyelmet a videó alatt, hogy a poszt fake news, a felvétel nem friss, hanem egy korábbi légiparádés eseményen készülhetett.
A Transzparens Újságírásért Alapítvány képviselője elismeri, ő is majdnem beleesett a csapdába, ezért úgy döntött, megpróbálja pár lépésben elmondani, hogyan lehet kiszűrni az álhíreket. Elsőként azt ajánlja,
vizsgáljuk meg a forrást!
Habár a Telex sokak számára megbízható forrást jelent – állítja Vastag –, még ők is beleeshetnek abba a hibába, hogy olyan felvételt közölnek, amely forrásának nem néztek utána, ez történhetett, hiszen a videót azóta törölték oldalukról. A felvételt Meeru Ansari tette ki, aki biztosan nem Ukrajnában él. Fő témái Pakisztán és a háborúk.
A második tanácsa, hogy nézzünk a címeken túl, olvassuk el a kommenteket, ekkor látható lenne, hogy a felvétel nem Ukrajnában készült, valamint arra is, hogy ez egy légiparádés felvétel. A
forrás és a reakciók megfigyelése
gyakran már elégségesek arra, hogy felismerjük, ha valótlan híreket/képeket látunk – jelenti ki a médiatudatosság nagykövete.
Ha a cikk direkt az erős érzelmek kiváltására apellál, az éppen olyan gyanús, mint ha nincs olyan megszólaló a cikkben, aki hitelesítheti annak tartalmát – jelenti ki Vastag Tamás.
(Nyitókép: Ez valódi fotó a háborúról. Ukrán katonák vizsgálják egy lelőtt repülőgép roncsait Kijevben 2022. február 25-én. MTI/AP/Oleksandr Ratushniak)
A gyarlóság mégoly impozáns tárházát felmutató NER az emberi térfogat határain belül működik. Ami szemben áll vele, annak viszont nincsenek tulajdonságai. Nem valamilyen, hanem semmilyen. Nem leírható. Üres. Győrffy Ákos írása.
Szolgálati lakásával összefüggésben hivatali visszaélés, zsírleszívásának ügyében szolgálati visszaélés miatt szorul a hurok Magyar Péter emberének a nyaka körül.
p
0
0
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 16 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elfújta az ellenszél
2022. február 26. 00:07
Több a fakenews, mint eddig bármikor, bőven 90% felett járhat az arány. Nagy részük kiszűrhető odafigyeléssel, a különböző hírek egybevetésével. ''Ukrán bevonuló'' búcsúzik sírva a családjától, miközben a háttérben a családot (és nem a bevonulót) elszállító autóbusz van orosz és nem ukrán felirattal stb.
Az a tét, hogy bármit le lehet az emberek torkán nyomni?
A (dez)információs háború már a tegnapi események előtt is magas hőfokon égett, tegnap óta pedig csúcsra jár - mindkét oldalon.
Még szerencse, hogy itt legalább vannak nekünk T. Péter-szintű mesemondóink, hogy eligazítsanak az információs káoszban.